O nas
 

Jesteśmy grupą osób, skupioną wokół Fortu Gerharda w Świnoujściu, której głównym celem jest ochrona zabytków kultury materialnej, w szczególności fortyfikacji, odkrywanie nieznanych prawd historycznych i promocja Pomorza Zachodniego. Towarzystwo oczekuje na rejestrację w KRS i do tego czasu funkcjonuje na podstawie wpisu do Rejestru Stowarzyszeń, prowadzonego przez lokalny samorząd.
 

Aktualności

Szukamy wolontariuszy!

W związku z organizacją w Świnoujściu konferencji TPF ( październik 2004) oraz zwiększająca się liczbą zadań i inicjatyw jakie podejmuje Towarzystwo serdecznie zapraszamy Wszystkich miłośników historii, fortyfikacji i przygody do współpracy! 

Jeżeli masz kilka wolnych chwil, które mógłbyś poświęcić na prace społeczną, odkrywanie zagadek historii i ratowanie zabytków- zadwoń, napisz, przyjdź! Aby kontynuować prace przy ratowaniu cmentarza w Karsiborzu, udostępniać nowe fortyfikacje BEZPIECZNIE turystom, czy promować uroki naszego regionu- potrzebujemy Twojej pomocy! Gwarantujemy- dużo pracy, trudu i znoju, żadnej finansowej gratyfikacji, moc niezapomnianych przeżyć i satysfakcje! A dla najwytrwalszych- zaszczytną legitymacje członka naszego Towarzystwa! kontakt z Towarzystwem


16.08.2004            Już wkrótce otwarcie sezonu! 

Tak właśnie- otwieramy sezon! Jeżeli myślicie, że znowu na naszej stronie pojawił się jakiś chochlik to się mylicie!

21 września, na Forcie Gerharda uroczyście otworzymy sezon- "Jesień na wyspach"! Bo sezon w najpiękniejszym zakątku na polskim wybrzeżu, w Świnoujściu  trwa cały rok! Lato minie, miną też dokuczliwe upały, komary, gwar i "promenadowy" rumor i zgiełk! Drzewa zarumienią się jesiennymi, purpurowymi, beżowymi i złotymi barwami, morze zagrzmi pierwszymi jesiennymi sztormami! A my, z latawcami w ręku, 21 września przywitamy na warszowskiej plaży Panią Jesień, z wszelkimi jej dobrami! Kasztanami i tysiącem jej barw!  Do pracy- wykonanie pięknego latawica wymaga  czasu! Szczegóły imprezy już wkrótce!


14.08.2004            Rozpoznanie zasobu fortecznego wysp Wolin i Uznam

Dzięki inicjatywie i pomocy Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ze Szczecina, już po raz drugi (przypomnijmy- pierwsza miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.) studenci architektury, zrzeszeni w Stowarzyszeniu (...) Młyn Papiernia, pod kierunkiem dr Tomasza Cykalewicza i Piotra Piwowarczyka (TNKE) wykonują  ankiety dla 10 obiektów fortecznych, zlokalizowanych na terenie wysp Uznam i Wolin. Ankiety są pierwszą, podstawową dokumentacją, na podstawie której Konserwator rozpoznaje wartość historyczną obiektu i decyduje o ewentualnym wpisie obiektu do rejestru i jego dalszej ochronie. Nasza świnoujska Twierdza jest niewątpliwie pierwszą w Polsce, gdzie prowadzi się tego typu prace na tak dużą skalę i  tak systematycznie, ewidencjując, inwentaryzując i dokumentując wszystkie obiekty fortyfikacyjne od połowy wieku XIX-go, aż po lata 70-te XX-go. Nadanie obiektowi statusu ZABYTKU daje możliwość jego skutecznej ochrony  przed   zniszczenie, lub uszkodzeniem, znacznie ułatwia pozyskanie funduszy na jego zabezpieczenie ( lub pełną rewitalizacje) i podnosi jego rangę jako atrakcji turystycznej.

Dzielna grupa inwentaryzatorów tak jak podczas ubiegłorocznych prac biwakuje w Forcie Gerharda. Jak widać na zdjęciu, jedyna dziewczyna - Aśka , dzielnie sobie radzi z wszelkimi przeciwnościami losu, jakie spotyka na terenie zarośniętych, bardzo często położonych "na końcu świata" fortyfikacji. Nawet z robactwem!

Na zdjęciu: Joanna i Kuba w ruinach Baterii Zalew , autor: W. Basałygo


12.08.2004             Trzecia forteczna wycieczka

Szlakiem Twierdzy- kolejna forteczna wycieczka po Twierdzy już w najbliższą sobotę!

Podziemny magazyn, w którym w połowie XIX-go wieku trzymano ponad 700 ton prochu, zamek św. Anioła, podziemny tunel który być może był niegdyś częścią  tunelu pod Świną - to tylko cześć fortecznych atrakcji które będzie można zobaczyć podczas  fortecznej wycieczki po Twierdzy już w najbliższą sobotę!

W najbliższą sobotę, 21 sierpnia TNKE i Fort Gerharda organizuje   trzecią wycieczkę po naszej Twierdzy. Zainteresowanie poprzednimi było nie małe, o czym może świadczyć fakt uczestnictwa w niej osób ze Szczecina czy Kamienia Pomorskiego, które specjalnie na tą okazję przyjechały do Świnoujścia. Podczas ostatniej nie brakowało „ekstremalnych atrakcji” jak na przykład przeprawa w bród przez zatokę mielińską- warto dodać- na wielkiej kłodzie rzuconej do wody.

Na trasie drugiej wycieczki znajdą się między innymi XIX-to wieczne Forty Zachodnie, Bateria Parkowa oraz betonowe podstawy niemieckich radarów. I tym razem nie obędzie się bez dodatkowych atrakcji – zwiedzimy obiekty na co dzień niedostępne, a wycieczkę zakończymy na główce zachodniego falochronu. Organizator przygotował dodatkowo dla wszystkich uczestników wycieczki krótkie materiały informacyjne o obiektach, które będą zwiedzane.

Serdecznie zapraszamy turystów i wszystkich mieszkańców wysp! Ruszamy o godzinie 10.30 spod Punktu Informacji Turystycznej, przy przeprawie promie Bielik (na lewobrzeżu), powrót około godziny 15.00. Pamiętajcie o dwóch biletach autobusowych, latarkach, dobrych butach na wszelką pogodę,  kiełbasce .  Więcej informacji: www.tnke.org , 0503741307

 Podziemny tunel pod Świną? Kanał ściekowy? A może początek tunelu do Berlina  :)?

 Zapraszamy na wycieczkę!

Na zdjęciu: Podziemny korytarz prowadzący ....., autor: A.Kubasik


01.08.2004             Świat Słowian i Wikingów-nowa wystawa w Forcie Gerharda

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądało wnętrze słowiańskiej chaty, słowiański kurhan , czy średniowieczne srebrne narzędzie służące do czyszczenia uszu koniecznie musicie odwiedzić Fort Gerharda, w którym od tygodnia otwarta jest wystawa zatytułowana „Świat Słowian i Wikingów”. Pomysłodawcą i kustoszem wystawy jest Igor Górewicz, znany w środowisku znawców wczesnego średniowiecza między innymi z Festiwalu Wikingów w Wolinie, jako wódz Drużyny Trygława. O profesjonalizmie „Trygława” świadczy fakt uczestnictwa drużyny w wielu przedsięwzięciach filmowych, w tym w „Starej Baśni” Jerzego Hofmana, gdzie słowiańscy woje z „Trygława” wystąpili przy boku między innymi Daniela Olbryskiego.W drzwiach zwiedzających wita prawdziwy Słowianin, który opowie o swoim życiu, a być może nauczy też władać mieczem. We wnętrzu reduty Fortu można obejrzeć zbudowane w naturalnej skali wnętrze słowiańskiej chaty, miejsce odprawiania obrzędów z wielkim posągiem, porównać sposoby chowania zmarłych Słowian i Wikingów oraz zajrzeć do obozu wojowników. Podziwiać piękną broń, pancerze, starą wspaniałą biżuterię, sprzęty domowe i narzędzia.

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe- tak kustosz wystawy jak i dzierżawca Fortu chcą w ten sposób przypomnieć o słowiańskim rodowodzie pierwszych świnoujskich fortyfikacji, które na przełomie tysiącleci broniły szlaku handlowego do Wolina.

Ceny biletów-7zł, 5 zł, 4 zł. Więcej o drużynie Trygława- www.tryglaw.org. więcej>>>

Na zdjęciu: Mela- jeden z wojów Drużyny Trygława, przy fragmencie ekspozycji "Świat Słowian i Wikingów", Fort Gerharda 2004  autor: W.Basałygo


25.07.2004            Druga forteczna wycieczka

Szlakiem Twierdzy- druga forteczna wycieczka po Twierdzy już w najbliższą sobotę!

Potężne wrota przeciw podmuchowe, chroniące niegdyś wyrzutnie rakiet Scud na podwoziu samochodowym, podziemia najlepiej zachowanej w naszej części Europy baterii przeciwlotniczej oraz olbrzymie paprocie- to tylko cześć atrakcji które będzie można zobaczyć podczas drugiej fortecznej wycieczki po Twierdzy już w najbliższą sobotę!

W najbliższą sobotę, 31 lipca TNKE i Fort Gerharda organizuje kolejną wycieczkę po naszej Twierdzy. Zainteresowanie pierwszą wycieczką było nie małe, o czym może świadczyć fakt uczestnictwa w niej osób ze Szczecina czy Kamienia Pomorskiego, które specjalnie na tą okazję przyjechały do Świnoujścia.

Na trasie drugiej wycieczki znajdzie się między innymi była składnica amunicyjna Mulnik, schron przeciw atomowy oraz bateria Mielin. Nie obędzie się oczywiście bez dodatkowych atrakcji – pobuszujemy pod olbrzymimi paprociami, który wysokość przekracza nawet 4 metry, do jednej z baterii popłyniemy motorówką, a cała wycieczka zakończy się ogniskiem. Organizator przygotował dodatkowo dla wszystkich uczestników wycieczki krótkie materiały informacyjne o obiektach, które będą zwiedzane.

Serdecznie zapraszamy turystów i wszystkich mieszkańców wysp! Ruszamy o godzinie 10.30 spod Punktu Informacji Turystycznej, przy przeprawie promie Bielik (na lewobrzeżu), powrót około godziny 15.00. Pamiętajcie o dwóch biletach autobusowych, latarkach, dobrych butach na wszelką pogodę,  kiełbasce .  Więcej informacji: www.tnke.org , 0503741307

w dwóch słowach....

Takiego zainteresowania się nie spodziewaliśmy- o całe 200% więcej uczestników niż na pierwszej wyprawie!  Wycieczka miała prawdziwie ekstremalne atrakcje- począwszy od bliskiego spotkania z "dozorcą jednego obiektu", schodzenie do podziemi atomowego częściową zburzoną  przybudówki, aż po PRZEPRAWĘ przez zatokę mielińską ZA POMOCĄ KILKU SPRÓCHNIAŁYCH KŁÓD! Brawo dla Wszystkich odważnych - przede wszystkim dla Pani Czesławy (która nie umie pływać!!!!!! ) za odwagę! A tym, którzy się nie zdecydowali na przeprawę obiecujemy, że podczas trzeciej wyprawy będziemy lepiej wyposażeni i przygotowani! Do zobaczenia!

Na zdjęciu: Po przeprawie na kłodzie przez zatokę mielińską, Półwysep Mielin 2004, autor: Piotr, uczestnik wycieczki z Wolina


20.07.2004   II Piknik Kolekcjonerski I NOCNY MARATON FILMOWY

Fort Gerharda, TNKE i Przyjaciele serdecznie zapraszają wszystkich turystów i mieszkańców naszego miasta oraz kolekcjonerów na drugi Piknik Kolekcjonerski, który odbędzie się na terenie fortu w dniach 24- 25 lipca ( najbliższa sobota i niedziela) , w godzinach od 10 do 19.00. Tak jak poprzednio, Piknik będzie okazją do wymiany eksponatów i doświadczeń oraz zaprezentowania na co dzień niedostępnych dla osób postronnych arcyciekawych kolekcji. Podczas pierwszego Pikniku świnoujscy kolekcjonerzy zaprezentowali między innymi kolekcje uzbrojenia i militariów, a dodatkową atrakcją była możliwość przejażdżki na zabytkowym motocyklu. Nie zabraknie różnorakich atrakcji, a w sobotnią noc dodatkową odbędzie się NOCNY MARATON FILMOWY, podczas którego zostaną wyświetlone WSZYSTKIE odcinki „Stawki większej niż życie”. Ognisko będzie płonąc całą noc, - pamiętajcie o ciepłych swetrach i ziemniakach do ogniska! Kolekcjonerzy zainteresowaniem zaprezentowaniem swoich kolekcji proszeni są o kontakt z organizatorem ( 0503741307) , który gwarantuje przygotowanie bezpłatnie odpowiedniego stanowiska. Wejście na Piknik wliczone w cenę przepustki. Serdecznie zapraszamy!

w dwóch słowach....

Jak zawsze można liczyć na Andrzeja i Ryśka. A turyści którzy korzystali w tych dniach z ms Reginy, mieli zapewnione dodatkowe atrakcje- statek był wielokrotnie "ostrzeliwany" przez uzbrojony oddział WERWOLFU ( tam wnioskujemy z umundurowania :). Wszystkich odcinków KLOSA oczywiście nie obejrzeliśmy   z bardzo prostej przyczyny- zabrakło nocy! Nadrobimy kolejnym razem!

Na zdjęciu: "Drużyna WERWOLFU przed wyjazdem na akcję, Fort Gerharda 2004, autor: A.Kubasik


15.07.2004             Wyspa Wołyń zaprasza- turystyczny dodatek z  atrakcjami naszych Wysp!

A gdzie leży ta Wyspa? Nad polskim Bałtykiem! To powojenna nazwa Wyspy Wolin! O rodowodzie nazwy Wyspy Wolin, wzgórzu sabatowym czarownic i historii tajemniczych ruin położonych niedaleko od Żółwnina dowiecie się kupując najbliższy, sobotni Głos Szczeciński!

Dzięki współpracy naszego Towarzystwa, z redakcją Głosu  ( serdeczne podziękowania dla Wiesławy Porębiak, redaktor Hanny Lachowskiej i Michała Fury)  już w najbliższą sobotę w Głosie Szczecińskim, specjalny dodatek o atrakcjach Wysp Wolin i Uznam!  Gorąco polecamy- piękna mapa, znakomite zdjęcia i kilkadziesiąt mało znanych arcyciekawych osobliwości kulturowych i przyrodniczych! A to wszystko w przyjaznym formacie, do wycięcia i złożenia w formie ksiażeczki-przewodnika!


13.07.2004           Spotkanie z poszukiwaczem skarbów przy ognisku

Na wieczorno-nocną gawędę o skarbach przy ognisku zapraszamy wszystkich turystów i mieszkańców naszych wysp, w   sobotę 17 lipca.  Gościem i gawędziarzem wieczoru będzie Marek Nowak- artysta kowal, poszukiwacz skarbów, odkrywca, pisarz i historyk, mieszkając od ponad 20 lat w Niemczech. Marek- prawdziwa dusza towarzystwa, człowiek wielkiego humoru opowie o poszukiwaniach złota nazistów we Francji, o nowych tropach i śladach legendarnego skarbu Barbarossy oraz o swoim arcyciekawym zawodzie! Dowiemy się także gdzie najprawdopodobniej spoczywa wrak legendarnego okrętu podwodnego ORP ORZEŁ oraz jakie plany ma Fundacja, której współzałożycielem jest Nowak. Dodatkową atrakcją będzie nocne zwiedzanie połączone z szukaniem skarbu, który zostanie ukryty na terenie Fortu. Pamiętajcie o kiełbasce, ciepłym swetrze i dobrej latarce.  Gwarantowane emocje!

 

 

Na zdjęciu: Marek na wieść, że Bursztynowa Komnata ukryta jest w Świnoujściu  foto: P.Piwowarczyk


12.07.2004           Koncepcja turystycznego udostępnienia zespołu zabytkowych fortyfikacji    w Świnoujściu" gotowa!

 Wkrótce więcej o w/w opracowaniu oraz  opinia  Towarzystwa   (opracowanie wykonane przez firmę MXL4 na zlecenie Urzędu Miasta Świnoujście). 


11.07.2004           Nowy szlak turystyczny po obiektach Twierdzy Świnoujście - już wkrótce!

                                Kolejne 20 tysięcy euro na szlaki turystyczne!

Sześć nowych szlaków turystycznych powstanie dzięki pieniądzom przyznanym przez unijny fundusz Phare.
Za 22,7 tys. euro miasto przygotuje sześć nowych szlaków turystycznych, w tym  szlak Świnoujskiego Rejonu Umocnionego. Wszystkie szlaki połączone zostaną z istniejącymi już trasami po niemieckiej stronie wyspy Uznam.
Z pieniędzy unijnych wydrukowane będą też ulotki informacyjne dotyczące tras - informator i mapy. Dodatkowo znajdą się na nich obecne szlaki - Międzynarodowy Szlak Pieszy E-9, szlak rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego i Międzynarodowa Nadmorska Trasa Rowerowa oraz trasy leżące po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Do tego dołączona zostanie też informacja o zabytkach i atrakcjach turystycznych znajdujących się przy szlakach.  Mapy oraz informacje znajdą się również na specjalnie zrobionej w tym celu stronie internetowej. Będzie można na nią wejść przez obecną stronę miasta Świnoujścia www.swinoujscie.pl.   Brawo dla Pani Katarzyny Rowińskiej, naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta UM Świnoujście  za kolejne środki z funduszy europejskich, jakie pozyskał jej wydział!

Na zdjęciu: Katarzyna Rowińska, Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta!  foto: M.Piąsta


05.07.2004          Szlakiem Twierdzy – pierwsza ”forteczna” wycieczka piesza  już w sobotę!

                                                                                                                                       

Wiedzieliście, że świnoujski las kryje najpotężniejsze na polskim wybrzeżu pohitlerowskie bunkry, których działa strzelały niegdyś pociskami o wadze ponad 500 kg? Podziwialiście panoramę zatoki pomorskiej z jedynej w Polsce żelbetonowej wieży w kształcie „DZWONU”? A podziemia baterii Yorck? Warto też pewnie odwiedzić miejsce, z którego sam Cesarz Niemiec podziwiał budowę świnoujskiej Twierdzy! Jeśli Wasza odpowiedź przynajmniej na jedne pytanie brzmiała nie, to koniecznie musicie wziąć udział w wycieczce pieszej jaką organizuje w najbliższą sobotę (10 lipca) TNKE i Fort Gerharda!!

Na trasie wycieczki znajdą się między innymi schrony bojowo-koszarowe i wieża obserwacyjna baterii Goeben, Bateria Forst, Yorck oraz stanowiska tzw. batalionowych rejonów umocnionych. Nie obędzie się oczywiście bez dodatkowych atrakcji – obejrzeć będzie można największy (i najprawdopodobniej) najstarszy w naszym regionie dąb, a cała wycieczka zakończy się ogniskiem w świnoujskim „magicznym zakątku”- tam gdzie najwyższa latarnia, najdłuższy kamienny falochron i najpiękniejszy Fort w Polsce stoi. Serdecznie zapraszamy! Ruszamy o godzinie 10.20 z pod dworca PKP, powrót około godziny 15.00. Pamiętajcie o dwóch biletach autobusowych, latarkach, dobrych butach na wszelką pogodę,  kiełbasce i ewentualnie pieniądzach na bilety wejściowe na latarnię. co będziemy zwiedzać? >>> więcej >>

w dwóch słowach....

Pogoda jak i uczestnicy dopisali ( pogoda - najprawdopodobniej dzięki Pani w Kapeluszu), zwiedzono wszystkie obiekty które zaplanowano, a uczestnicy zapewnili organizatorów, że będę brali udział w kolejnej wycieczce zaplanowanej na 31-go lipca.     

foto relacja z wycieczki >>


30.06.2004          Viva Polska, 2DF na Forcie Gerharda

Twierdza przez okres ostatnich dwóch lat stała się jedną z głównych atrakcji naszych wysp co ma swoje odbicie w zainteresowaniu mediów naszymi Fortami.   Emisje programów zaplanowane są w okresie wakacji. To niewątpliwie najlepsza promocja miasta. Po telewizji duńskiej i niemieckiej, w ubiegłym tygodniu Fort Gerharda gościł ekipę telewizji szwedzkiej, która zrealizowała 30 minutowy film dokumentalny o szwedzkich wątkach w historii Pomorza i o Twierdzy Świnoujście. Tuż po wizycie Szwedów, z nieoczekiwaną wizytą zjawiła się ekipa telewizyjna programu VIVA POLSKA. Ulubiony prezenter najpopularniejszej w Polsce telewizji muzycznej Daro, wraz ze współpracownikami przeszedł ekstremalne wojskowe przeszkolenie. W ich najśmielszych oczekiwaniach niespodziewani się tak sadystycznej zaprawy. Jesteście ciekawi jak wyglądało przeszkolenie? Co z latryny wyciągnął gołą rączką Daro? Ile mleka udało się wydoić prezenterom VIVY? Odpowiedzi znajdziecie już w środę (7 lipca), w specjalnym programie VIVA POLSKA z Twierdzy Świnoujście i z Fortu Gerharda. więcej >>

Na zdjęciu:Daro i Przem- prezenterzy VIVY przed Fortem, foto: A.Kubasik


12.06.2004          Kolejna akcja na cmentarzu w Karsiborzu

 


 12.06.2004          TNKE w Normandii

 

            Na początku czerwca członkowie naszego Towarzystwa uczestniczyli w oficjalnych obchodach 60 rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Korzystając z okazji zwiedzono kilkadziesiąt różnego typu fortyfikacji   wybudowanych przez Rzymian, Anglików, Francuzów, Niemców, Holendrów,  powstałych  w najróżniejszych okresach historycznych. Nie obyło się oczywiście bez odwiedzenia kilku miast portowych, pod względem wielkości i zasobności w zabytki architektury militarnej bardzo podobnych do Świnoujścia. Bacznie przyglądaliśmy się sposobom ich prezentowania i zagospodarowania dla celów turystyki, dokumentując najciekawsze rozwiązania. Szczególną uwagę zwracaliśmy na sposób oznakowania obiektów oraz metody eksponowania fortyfikacji w postaci tzw. trwałych ruin. Zwiedziliśmy między innymi kilkanaście obiektów   Wału Atlantyckiego, forty w okolicach Verdun, dwie grupy warowne Linii  Maginota. 

  Wnioski? Mimo, że nie było czasu na dokładne zwiedzanie fortyfikacji w wymienionych miastach portowych,    pod względem różnorodności i stanu zachowania zespoły fortyfikacji obrony portów są porównywalne do naszych świnoujskich.   Są to miasta zasobne we wspaniałej klasy zabytki  XV-to, XVI-to  i XVII-to wieczne   zachowane   w stosunkowo dobrym stanie. Obiekty powstałe w XIX i XX wieku zachowane są już w gorszym stanie. Świnoujska Twierdza-mowa tu o obiektach powstałych w okresie od osiemnastego do końca dwudziestego wieku- przy założeniu odpowiedniego nakładu inwestycyjnego i dynamizacji prac mających na celu jej popularyzacje ma szansę przewyższać swoją atrakcyjnością i walorami historycznymi wiele zwiedzanych założeń fortecznych. Odbyta podróż dała  możliwość zapoznania członków TNKE, z najróżniejszymi- często bardzo dyskusyjnymi- sposobami zagospodarowania obiektów fortecznych i wyciągnięcia na podstawie obserwacji  szeregu wniosków i uwag, które zamierzamy zastosować w praktyce jeszcze w bieżącym roku.   Uwagi tym bardziej cenne, że   pod koniec czerwca  do Urzędu Miasta wpłynie Koncepcja Urbanistyczno-architektoniczna trasy turystycznej Świnoujskiego Rejonu Umocnionego, opracowana przez firmę która w marcu br. wygrała przetarg na jej realizacje. Turystyka forteczna w Europie kwitnie! Bogate forteczne dziedzictwo   jest jedną z olbrzymich szans na zdynamizowanie rozwoju turystycznego naszego miasta- szansą na dodatkowe miejsca pracy,  na kolejne pieniądze które będą wydawać turyści spragnieni wizyty w podziemiach Baterii Goeben, przeszkolenia w pruskim drylu w Forcie Gerharda, czy spaceru  szlakiem tajnych broni II wojny światowej.  

W związku z organizacją na przełomie września i października w Świnoujściu Międzynarodowej Konferencji Naukowej  TNKE jako jeden z wielu organizatorów tej prestiżowej imprezy zwraca się z apelem do wszystkich lokalnych firm, instytucji i osób prywatnych z prośbą o pomoc.

Więcej o konferencji :- www.tpf.pl , o fortyfikacjach zwiedzionych podczas naszej wyprawy  więcej >>


30.06.2004          Desant Bobra- zwierzaki wokół nas

O dużym szczęściu mogą mówić dwaj młodzi mieszkańcy Warszowa- Filip Frontczak i Marcin Stachurski. Podczas wieczornego spaceru zauważyli  jakiegoś dziwnego stfora wylegującego się na plaży. Chłopcy spróbowali do zwierzaka podejść i o dziwo- zwierzak nie uciekł! Po krótkiej chwili okazało się że zwierzak to bóbr. Po  walce  z falami,  które  wrzucały go na falochron całkowicie wycieńczony zdawał się być martwy i tylko głośne pofukiwania świadczyły że jeszcze żyje. Chłopcy odeszli w głąb plaży i z odległości kilkunastu metrów obserwowali kilkakrotne próby bobra, który próbował odpłynąć i kilkakrotnie był wyrzucany przez fale na plaże. Po 2 godzinach zdecydowano o wezwaniu posiłków ( członków naszego Towarzystwa) stało się jasne, że zwierze wycieńczone zmaganiem z wysokimi falami i słoną wodą, nie poradzi sobie samo i zginie – z wyczerpania, bądź rozszarpane przez dzikie psy.   Po kolejnych dwóch godzinach, czyli blisko godziny 1.00 w nocy zwierzak odpoczywał już w wannie dzierżawcy Fortu Gerharda. Bóbr ,  nazwany Maćkiem trafił w poniedziałek w  troskliwe ręce pracowników Wolińskiego Parku Narodowego. Dyrektor  ds. Ochrony Przyrody Parku Stanisław Felisiak, zapewnił, że Bóbr po odzyskaniu sił   trafi na wolność.  Więcej o bobrach – www.bobry.pl 

Na zdjęciu: Maciek po porannej kąpieli.  Zębów długo już nie mył na co wskazują żółte zęby  foto: A.Kubasik


19.04.2004        Bramy Szczecina- wyjątkowa wystawa połączona z wyjątkową prelekcją

                                                      

Wielki przyjaciel Świnoujścia  Michał Rembas jest inicjatorem powstania wystawy zatytułowanej "Bramy Szczecina", którą będzie można oglądać od 21 maja do 30 czerwca w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Na wystawę składa się czterdzieści unikatowych, niepublikowanych dotąd zdjęć z okresu odbudowy bram w 1957 r. Obok Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków i Książnicy Pomorskiej jednym z organizatorów jest Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK. Podczas otwarcia wystawy zostaną wygłoszone referaty.  O odbudowie bram opowiadać będą jej uczestnicy: prof. dr hab. Henryk Dziurla, dr Zbigniew Radacki, mgr Stanisław Gliński. Postać twórcy bram przybliży dr Rafał Makała, zaś mgr Maciej Słowiński opowie o ich symbolice. Z okazji wystawy ukaże się kolejny, 12 już numer Wędrowca Zachodniopomorskiego - kwartalnika turystyczno-krajoznawczego PTTK, w którym znaleźć będzie można materiały dotyczące szczecińskich bram, propozycje niekonwencjonalnych wycieczek w okolice Szczecina i na Pojezierze Drawskie.

 


30.04.2004        Komenda Twierdzy na Dniach Strażaka


30.04.2004         I Piknik Kolekcjonerski w Forcie Gerharda ( 2-3 maja 2004)


20.04.2004         Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków


22.03.2004         Konferencja TPF w 2004 roku w Świnoujściu!

  Z wielką satysfakcją, jako pierwsi informujemy, że tegoroczna, międzynarodowa konferencja Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji poświęcona fortyfikacją odbędzie się w Świnoujściu! Po wizycie Pani Lidii Klupsz, wiceprezesa TPF i wcześniejszych rozmowach, w których nie małą role odegrał Urząd Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (w tym osobiście Pani Olga Kulesza-Szerniewicz) nasze miasto w dniach 8-10 października 2004 roku gościć będzie konferencje o dawno ustalonej, wysokiej renomie. więcej >>

 

Na zdjęciu: Lidia Klupsz, wiceprezes TPF, Hel 2003, autor: A.Kubasik


05.04.2004        Cmentarz w Karsiborzu ZABYTKIEM! Kolejna akcja już w sobotę!

Od kilku dni, karsiborski cmentarz ewangelicki jest pełnoprawnym zabytkiem! Procedury wpisania tego obiektu do Ewidencji Konserwatora Zabytków zostały zakończone, dzięki czemu Karsibórz wzbogacił się o kolejny PRAWEM CHRONIONY ZABYTEK (trzeci w tej miejscowości). Przypomnijmy. Cmentarz powstał w pierwszej połowie XIX-go wieku, a dzięki lokalizacji z dala od uczęszczanych ścieżek i szlaków na jego terenie zachowały się niespotykana w innych wiejskich nekropoliach ilość przepięknie zdobionych krzyży nagrobnych, ogrodzeń i medalionów. Obywatelska akcja jego rewitalizacji podjęta została ponad rok temu, czego efekty są już widoczne! Pod koniec 2003 roku Patronat nad akcją, zatytułowaną „Przywrócić Pamięć” objął Prezydent Miasta Świnoujście, a cmentarz w dzień zaduszny poświęcił Biskup Jan Gałecki.  Zapraszamy do udziału w kolejnej akcji porządkowania cmentarza, która mieć będzie miejsce już w najbliższa sobotę - zbiórka uczestników o godzinie 10.20 przy dworcu PKP, wolontariusze mieszkający w Niemczech - 10.30 przy granicy. Prosimy o zabranie sprzętu niezbędnego do prac porządkowych, organizatorzy zapewniają posiłek regeneracyjny.


20.03.2004             FORT GERHARDA FORTECZNYM PARKIEM KULTUROWYM !


19.03.2004        Cmentarni złodzieje złapani. 27 marca kolejna akcja sprzątania cmentarza!

Z wielką radością donosimy, że hieny które sprofanowały cmentarz w Karsiborzu, dzięki sprawnej akcji Policji zostały złapane! Nie udało się niestety jak dotąd odzyskać skradzionych elementów.

Przypominamy! 27 marca spotykamy się na kolejnej polsko-niemieckiej akcji porządkowania zabytkowej nekropoli w Karsiborzu! Mieszkańcy Świnoujścia- 10.10 przy dworcu PKP, goście z Niemiec- 10.00 na przejściu granicznym - zapewniamy transport do i z Karsiborza.

Więcej o akcji usłyszysz w reportażu Polskiego Radia Szczecin.


16.03.2004         17 BAS ZAGROŻONY- SZABER TRWA!

      Już niedługo obiekty kolejnej Baterii Artylerii Stałej zostaną zdemilitaryzowane i opuszczone przez jednostkę Marynarki Wojennej. Kilkadziesiąt żelbetonowych schronów i innych obiektów wchodzących w skład kompleksu byłej 17 BAS znajdzie nowego użytkownika w osobie Wolińskiego Parku Narodowego. Czy te unikalne, polskie fortyfikacje staną się kolejną atrakcją turystyczną, czy jak większość z 11 takich obiektów zamienią się w puste, zanieczyszczone betonowe monolity? Niegdyś tajne, chronione kilkoma rzędami drutów kolczastych i ciemnym bukowym lasem dziś czekają na sowich nowych gospodarzy i TURYSTÓW! Czy doczekają?    więcej >> 

Na zdjęciu: Złomiarze w akcji- filtropochłaniacz w drodze na złom, 20 marca 2004, Międzyzdroje  2003, autor: W.Basałygo


05.03.2003         Kradzież na cmentarzu ewangelickim w Karsiborzu

BARBARZYŃCY!

  4 marca br podczas wizyty na cmentarzu ewangelickim w Karsiborzu, (w której poza członkami TNKE brał udział niemiecki dziennikarz „ Die Welt”) doszło do makabrycznego odkrycia- tuż przy ulicy Kwiatowej znaleziono kilka neogotyckich krat ogrodzeniowej, z płytami inskrypcyjnymi, które zostały wyłamane z cmentarza. Barbarzyńca, który dokonał tego czynu najprawdopodobniej przygotował je do wywiezienia. Po krótkim spacerze po cmentarzu ( po jego starszej kwaterze, położonej bliżej lasu) stwierdzono, że zginęły trzy XIX-to wieczne, żeliwne krzyże oraz około 7 metrów ogrodzenia z trzech mogił. Po niespełna kilkunastu minutach na cmentarzu zjawili się Policjanci z Posterunku Policji z Warszowa i po wykonaniu wizji lokalnej i oficjalnym przyjęciu zgłoszenia przystąpili do wykonywania czynności operacyjnych zmierzających do wykrycia sprawców zdarzenia. Cmentarz jest na bieżąco kontrolowany przez społeczników związanych z TNKE. Trwają prace nad wystawą dotyczącą tak samego cmentarza, jak i wspólnej akcji Polaków i Niemców, która ma być eksponowana między innymi w zborach ewangelickich na Uznamie oraz w Berlinie. Polacy i Niemcy mają się po raz pierwszy w tym roku  spotkać na cmentarzu 27 marca, aby kontynuować jego porządkowanie i rewaloryzacje. Wartość zaginionych elementów określono wstępnie na 30 000 zł.Należy przy tym stanowczo przypomnieć, że olbrzymia wartość skradzionych elementów nie jest równoznaczna z potencjalnymi korzyściami finansowymi, jakie mogą odnieść potencjalni złoczyńcy. Tak krzyże nagrobne, jak i ogrodzenie nie są na rynku sztuki towarem powszechnym i w Polsce funkcjonują, co najwyżej dwie prywatne kolekcje, które skupują tego typu eksponaty TYLKO I WYŁĄCZNIE z potwierdzonego źródła, z tak zwanego wtórnego obiegu. Dlatego jedną korzyścią, jaką mogą odnieść hieny jest najprawdopodobniej sprzedaż w/w przedmiotów jako złomu. Należy podkreślić, że poza kradzieżą doszło do aktu profanacji -poświeconego cmentarza.   Musimy także pamiętać, że cmentarza poza miejscem pochówku, unikalnym zabytkiem,0 jednym z najlepiej zachowanych wiejskich cmentarzy w Polsce!!!- do którego już teraz zaczynają przybywać miłośnicy sztuki z poza Świnoujścia, jest ważą kartą w fundamencie historii naszego regionu.   Jeżeli wiesz kto dokonał profanacji cmentarzu lub w jakikolwiek sposób uczestniczył w wymienionym akcie grabieży – dzwoń- Towarzystwo zapewnia 100% anonimowość. Czekamy na informacji o podejrzanych samochodach, które wjeżdżały w ulica Kwiatową, w ostatnich dwóch tygodniach. Jeden z członków wspierających TNKE ze Szczecina wyznaczył nagrodę – 4000 zł ( cztery tysiące złotych ) za wskazanie miejsca porzucenia lub przechowywania skradzionych elementów lub wskazanie osób biorących udział w tym przestępstwie. Całodobowo i anonimowo- 0503741307.

Hienom cmentarnym i barbarzyńcom niszczącym unikalne dzieła sztuki i nasze narodowe dziedzictwo powiedzmy w końcu stanowcze DOŚĆ! Krzyże mają wysokość około 1,5 m, wykonane są z żeliwa, w jednej całości. Tak rewers, jak i awers (przód i tył) przyozdobiony jest inskrypcjami, pisanymi tzw. niemieckim gotykiem. Kraty ogrodzeniowe mają wysokość około 1,30 i tak jak krzyże także wykonane są z żeliwa. Kilka z nich dodatkowo zakończone są zwieńczeniami kowalskiej roboty w kształcie więdnącej róży, lub róży wiatrów.  więcej >> 


 24.02.2004          Z wizytą w 17 BAS-ie

W dniu 24 marca, dzięki uprzejmości Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, Pana Admirała Michalskiego członkowie naszego Towarzystwa oraz towarzyszący nam dziennikarze odwiedzili kompleks 17 Baterii Artylerii Stałej. Wizyta miała na celu zapoznanie mediów ze stanem Basa w przededniu przekazania jego obiektów WPN oraz uzupełnienie o dokumentacje filmową i fotograficzną materiałów zebranych podczas letniej inwentaryzacji. Obszerna relacja z tej wizyty, w postaci filmu, reportażu radiowego i prasowego wkrótce. Obiekt Bas-a zagrożony jest dewastacją, która mimo dozoru obiektu przez pododdział Marynarki Wojennej postępuje. Ze źródeł nieoficjalnych dowiedzieliśmy się, że WPN zażądał od opuszczającej teren Marynarki Wojennej między innymi likwidacje wszystkich ogrodzeń. W jaki sposób cenne ruchomości znajdujące się między innymi w schronach koszarowo-bojowych BAS-a będą wobec tego chronione?   więcej >> 

Więcej o akcji usłyszysz w reportażu Polskiego Radia Szczecin.            

 

Na zdjęciu: Wnętrze obiektu nr 303- winda amunicyjna, Miedzyzdroje luty 2004, autor: A.Kubasik


14.02.2004             Koniec ferii na Forcie

W sobotę 14 lutego, na terenie warszowskiego Fortu odbyła się impreza zatytułowana „Najazd na Fort Gerharda”.   Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, nadających całej imprezie atmosferę „frontu wschodniego” zabawa była przednia, a Fort został zdobyty! Dla jasności dodajmy – zdobycie fortu nie było łatwe, gdyż obrona Fortu została wzmocniona przez drużynę kóz, trzy forteczne psy, oraz przez gęś Melę. Młodzież, poza przejściem specjalnych prób, w tym - według uczestników najtrudniejszej, trwającej przeszło 15 minut próby ciszy, zwiedziła Fort, przeszła gruntowne przeszkolenie wojskowe oraz uczestniczyła w kilku atrakcyjnych grach plenerowych. Nie zabrakło oczywiście wojskowej grochówki, przygotowanej tym razem przez pracowników MDK. Jedynym elementem zabawy, jaki się nie odbył była konsumpcja koziego mleka- w sobotę rano kozia mama wydała na świat dwa koziołki, w związku, z czym odstąpiono od jej dojenia. To kolejna, trzecia ogólno dostępna impreza w tym roku organizowana na terenie Fortu. Pozostaje życzyć organizatorom i wszystkim potencjalnym uczestnikom, aby tego rodzaju „zabawy w plenerze” organizowane były jak najczęściej. Szczególne podziękowania należą się Zakładowi Komunikacji Miejskiej, za pomoc w organizacji transportu dla dzieci, oraz pracownikom Miejskiego Domu Kultury, zaangażowanym w organizację tej imprezy.


12.02.2004                Narodziny na Forcie


24.01.2004             Śpiochy w bunkrach.

W ostatnią niedzielę stycznia pomagaliśmy chiropterologom z Koła Chiropterologicznego "SALAMANDRA" ze Szczecińskiej Akademii Rolniczej  w liczeniu nietoperzy.  Wspólnie przeszukaliśmy miejsca gdzie najczęściej zimują. Spenetrowaliśmy podziemia fortu Gerharda i Zachodniego, wieże i strychy kościołów Chrystusa Króla oraz Gwiazdy Morza. Zajrzeliśmy także w kazamaty kilkunastu innych fortyfikacji. Wspólnie  znaleźliśmy, a specjaliści z SALAMANDRY zidentyfikowali niewiele ponad 100 osobników, reprezentujących 5 gatunków: Nocka dużego (Myotis myotis), Nocka Natterera (Myotis nattereri), Nocka wąsatka (Myotis mystacinus), Nocka rudego (Myotis daubentoni) i Gacka szarego (Plecotus austriacus). Całkowita liczba policzonych nietoperzy to jedynie kilka procent całej populacji. Błąd przy takich badaniach jest bardzo duży, ze względu na brak możliwości dotarcia do miejsc niedostępnych dla człowieka. Zimowy monitoring nietoperzy to akcja odbywająca się corocznie na terenie całej Polski, która służy ochronie populacji tego pożytecznego   ssaka.                      Więcej o akcji usłyszysz w reportażu Polskiego Radia Szczecin.

 



                                                                                                      ARCHIWUM - starsze wiadomości

O